Były selekcjoner chwali Orkan

Rugbiści Orkana rozegrali pierwszy sparing przed rozpoczynającym się 31 marca nowym sezonem Ekstraligi. W sobotę, 17 lutego, zmierzyli się na wyjeździe z czwartą drużyną czeskiej ligi Mountfield Říčany. Spotkanie zakończyło się remisem 30:30 (15:15).

Test-mecz rozegrano według standardowych reguł – z młynami, autami i przede wszystkich w czasie 2 x 40 minut. Jedyna różnica w stosunku do spotkań mistrzowskich była taka, że nie kopano podwyższeń po przyłożeniach. W ekipie Mountfield zagrało m.in. czterech reprezentantów Czech oraz dwóch rugbistów z RPA, którzy w znacznym stopniu zasilają ligę naszych południowych sąsiadów. Orkan pojechał na mecz w pełnym krajowym składzie, wzmocniony jednym Gruzinem – Sandro Jelia, który przyjechał do nas na testy. Do Rican (25 km od Pragi) nie pojechał tylko Tomasz Gasik, który był chory. Pozostali obcokrajowcy dołączą do naszego zespołu ok. 10 marca.

Obie drużyny zaliczyły po sześć przyłożeń. W zgodnej opinii obserwatorów Orkan dobrze prezentował się w ataku, dużo gorzej w obronie. Trenerzy naszej ekipy nie przejmują się wynikiem. Najważniejsze było realizowanie przez ich podopiecznych założeń taktycznych. Teraz trzeba wychwycić wszystkie błędy i zacząć nad nimi pracować.

– Pomimo bardzo dobrej gry w ofensywie, popełniliśmy zbyt dużo błędów w obronie, co wykorzystywali bardzo szybko grający gospodarze – potwierdza trener sochaczewian, Maciej Misiak. – Ważny, pierwszy krok w przygotowaniach do rundy wiosennej został zrobiony, a cenne doświadczenia na pewno zaprocentują. Na początku marca naszą drużynę czeka wspólny trening i gra szkolna z mistrzem Polski Budowlanymi SA w Łodzi, a 17 marca w Sochaczewie zagramy rewanż z ekipą z Ričany lub pojedziemy na kolejny test-mecz, tym razem do Berlina – dodaje trener Orkana.

– Wyjazd do Pragi miał też cel integracyjny. Spędziliśmy w autobusie niemal dwa dni. Zawodnicy świetnie się ze sobą czują i to też jest bardzo ważne – mówi grający menedżer sochaczewskiej ekipy, Maciej Brażuk, który zdobył w Ricanach jedno z przyłożeń dla Orkana.

– Oglądałem zapis tego meczu. Orkan fizycznie prezentował się bardzo dobrze. Widać, że ekipa jest dobrze przygotowana do sezonu. Stałe fragmenty gry też już nieźle wyglądały. Na pewno jest jeszcze dużo pracy nad obroną, w ataku Sochaczewa też widzę jeszcze duże rezerwy – mówi były trener reprezentacji Polski, Tomasz Putra, który ostatnie trzy lata spędził jako selekcjoner Czech.
– Trzeba pamiętać, że to było nasze pierwsze wyjście na pełnowymiarowe boisko. Przez zimę trenowaliśmy głównie w hali – dodaje Maciej Brażuk, który wspólnie z trenerem Misiakiem będzie musiał w najbliższych dniach zdecydować, co dalej z Gruzinem Sandro Jelia.

– W meczu z Mountfield wypadł nieźle. Zarówno w młynie dyktowanym, jak i w grze otwartej. Robił wyłomy w obronie rywali, mocno wynosił w aucie, pracował w maulu. Będziemy mu się jeszcze przyglądać. Trzeba pamiętać, że w Ekstralidze możemy mieć pięciu obcokrajowców, a Jelia jest szósty, musielibyśmy zrezygnować, z któregoś z zawodników, wcześniej branych pod uwagę – zdradza Maciej Misiak.

Po meczu zawodnicy Orkana mieli czas, żeby pospacerować po Pradze. Warto dodać, że przed wyjazdem wszyscy dostali nowe dresy. Wcześniej przed obozem w Zakopanem otrzymali komplet ortalionów oraz jednolity sprzęt treningowy. Orkan zaczyna wyglądać jak profesjonalna drużyna – zarówno w sferze wizualnej, jak i sportowej.

Przypomnijmy, że w tym sezonie w Ekstralidze rugby będzie rywalizować 10 drużyn. W pierwszej fazie zespoły zagrają w dwóch grupach systemem każdy z każdym. Trzy najlepsze zespoły z każdej z nich awansują do grupy mistrzowskiej walczącej o medale, a pozostałe zagrają w fazie Trophy o utrzymanie się w najwyższej klasie. Orkan zmierzy się wiosną w grupie A z Arką Gdynia, Budowlanymi Łódź SA, KS Budowlanymi Łódź oraz Lechią Gdańsk. Polski Związek Rugby podał wreszcie oficjalny kalendarz rozgrywek. Na ich inaugurację Orkan pojedzie 31 marca do Gdyni. Pierwszy mecz u siebie zagramy w weekend 7-8 kwietnia. Podejmiemy mistrzów Polski. Już dziś warto rezerwować sobie czas na ten mecz. Wszystko wskazuje na to, że w Sochaczewie, jak za najlepszych czasów, każda ekipa będzie musiała wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i wcale nie będzie pewna zwycięstwa. Już dziś w Polsce mówi się, że Orkan może być nową siłą w naszym rugby. Oby te przewidywania się sprawdziły!

RC Mountfield Ričany – RC Orkan Sochaczew 30:30 (15:15)
Skład RCO: Kamil Kościelewski, Łukasz Syperek, Sandro Jelia, Paweł Poniatowski, Emil Kowalewski, Kamil Dudkowski, Kamil Palasik, Maciej Brażuk(c) 5 pkt., Bartłomiej Ilczuk, Michał Kępa 5 pkt., Wojciech Krześniak 5 pkt., Jakub Budnik 10 pkt., Jakub Młyńczak, Bartłomiej Sadowski, Marcin Krześniak, Mariusz Brodowski, Kamil Wydrzyński, Damian Paluch, Daniel Niemyjski, Adrian Pętlak, Adrian Niemiec 5 pkt., Krystian Mechecki, Mauro Lazzari, Tomasz Szymański, Krzysztof Piłowski; trenerzy Maciej Misiak, Zdzisław Szczybelski; menadżer Maciej Brażuk; kierownik drużyny Jan Szwarc.

Terminarz Ekstraligi – wiosna 2018
I kolejka (31.03)
RC Arka Gdynia – RC Orkan Sochaczew
II kolejka (7/8.04)
RC Orkan Sochaczew – Budowlani Łódź SA
III kolejka (14/15.04)
RC Orkan Sochaczew pauzuje
IV kolejka (21/22.04)
KS Budowlani Łódź – RC Orkan Sochaczew
V kolejka (28/29.04)
RC Orkan Sochaczew – RC Lechia Gdańsk
VI kolejka (5/6.05)
RC Orkan Sochaczew – RC Arka Gdynia
VII kolejka (26/27.05)
Budowlani Łódź SA – RC Orkan Sochaczew
VIII kolejka (2/3.06)
RC Orkan Sochaczew pauzuje
IX kolejka (9/10.06)
RC Orkan Sochaczew – KS Budowlani Łódź
X kolejka (16/17.06)
RC Lechia Gdańsk – RC Orkan Sochaczew