Stara nowa szkoła

Pierwszy września tego roku rozpoczął nowy etap w życiu naszej szkoły. Po osiemnastu latach w jej murach ponownie powitaliśmy uczniów klas pierwszych. W wyniku reformy przestało istnieć Gimnazjum nr 1, a w jego miejsce reaktywowano Szkołę Podstawową nr 1.

Zmieniła się nie tylko nazwa, ale także wyposażenie pracowni. Przez całe wakacje trwały remonty, by pierwszoklasiści mogli w komfortowych warunkach rozpocząć edukację. Do dyspozycji maluchów oddano sale na trzecim piętrze, Wyposażono je w kolorowe wygodne meble i najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny na miarę XXI wieku. W klasach pojawiły się nie tylko komputery, telewizory i rzutniki, ale także tablice interaktywne, z którymi najmłodsi szybko się zaprzyjaźnili. Dzięki tej pomocy dydaktycznej nie tylko się uczą, ale też świetnie bawią. Powtarzanie do sprawdzianów i codzienna nauka nigdy nie sprawiały im większej frajdy.

Do dyspozycji pierwszaków oddano także oddzielną, świetnie wyposażoną świetlicę, gdzie mogą spędzać czas po lekcjach. Specjalnie dla nich wyremontowano i przystosowano łazienkę.

Zapewne wielu rodziców obawiało się spotkania w jednej placówce maluchów z gimnazjalistami. Ich obawy okazały się niepotrzebne, bowiem starsza młodzież otoczyła najmłodszych troskliwą opieką. Od początku szkolnej kariery są ulubieńcami gimnazjalistów, można wręcz stwierdzić, że są ich oczkiem w głowie. Już pierwszego dnia w szkole każdy pierwszoklasista dostał opiekuna – ucznia klasy trzeciej gimnazjum. Ponadto Rada Rodziców ufundowała im rożki obfitości ze słodką niespodzianką w środku.

Nauczyciele wraz z dyrekcją starają się uatrakcyjnić maluchom pobyt w szkole. Przez cały czas odbywa się szereg ciekawych imprez. Oczywiście najważniejsza z nich to pasowanie na ucznia, które odbyło się 26 października. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, dyrekcja oraz uczniowie klas starszych, a pierwszaki zaprezentowały się, recytując wiersze i śpiewając piosenki.

W połowie września odwiedziły Muzeum Kolejki Wąskotorowej, gdzie podziwiały historyczny tabor kolejowy. W następnym miesiącu spotkały się z policjantkami, które przypomniały dzieciom zasady bezpiecznego zachowania. Natomiast w listopadzie uczestniczyły w grze miejskiej, podczas której odbył się marsz na orientację.

Wiele atrakcji najmłodszym uczniom naszej placówki przygotowała szkolna biblioteka, m.in. Dzień Głośnego Czytania i pasowanie na czytelnika. Ponadto podczas zajęć bibliotecznych najmłodsi wykonują ilustracje do książek i poznają literaturą dziecięcą.

Zapewne dużo wiedzy, ale też przyjemności dostarcza umiejętność kodowania, do której wielką wagę przywiązuje nowa podstawa programowa.

Nasze klasy 1a i 1b uczą się z pomocą przyjacielskiej pszczółki, której na imię „Bee-bot”. Po zaprzyjaźnieniu się z nią, czyli małym robotem, uczniowie wzięli udział w konkursie „Kodowanie i programowanie w przedszkolu i szkole podstawowej”.

Nowe pracownie, nowoczesny sprzęt dydaktyczny, miłe, kompetentne wychowawczynie i przyjazna atmosfera powodują, że najmłodsi czują się w naszej placówce bardzo dobrze a tym samym rozwiewają obawy i niepokój rodziców związane z przyszłością ich dzieci w Szkole Podstawowej nr 1.

Maria Maćkowiak