„Siódemka” walczy o Naukową Stację Zabaw

Szkoła Podstawowa nr 7 prosi sochaczewian o wsparcie jej starań w głosowaniu internetowym. Jest o co walczyć, bo placówka może wygrać wartą 100 tysięcy naukową stację badawczą dla klas młodszych. To jedna z nagród programu ekologicznego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, do którego szkoła przystąpiła z nadzieją na zwycięstwo.

– W akcję zaangażowali się nauczyciele, uczniowie i rodzice. Wszystkich, którzy mają pocztę mailową zachęcamy, by każdego dnia oddawali głos na naszą szkołę, bo to nic nie kosztuje, a być może pozwoli nam wygrać cenny sprzęt badawczy, oczywiście dostosowany do wieku naszych dzieci – mówi dyrektor SP 7 Zbigniew Pakuła.

Celem projektu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest edukacja na temat zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem „niskiej emisji”. To ona jest jednym z głównych źródeł smogu, który zagraża zdrowiu nas wszystkich. Za smog odpowiedzialne są przede wszystkim spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim, a takich pieców „śmieciuchów” w Polsce użytkowanych jest ok. 3 milionów. Każda ze szkół, która przystąpiła do kampanii ekologicznej, otrzyma specjalne zestawy edukacyjne ze scenariuszami lekcji oraz pomysłami na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I–III.

Aby wesprzeć szkołę, wystarczy wejść na stronę www.powietrzebezsmieci.pl. Tam klikamy zakładkę „Gminy” i „Zagłosuj na swoją gminę”. Po wyszukaniu Sochaczewa wpisujemy swojego maila i „przejdź dalej”. Głos będzie ważny, jeśli przejdziemy na swoją skrzynkę mailową i odpowiemy na jedno proste pytanie. System zapyta, ile pieców „śmieciuchów” nadal jest wykorzystywanych w naszym kraju i tu zaznaczamy kwadracik z liczbą 3 milionów. Chwilę później głos zostanie zaliczony.

Aby wyrównać szanse, w głosowaniu zwyciężą te szkoły, które otrzymają największą liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców danego miasta czy gminy. Głosowanie potrwa do 28 lutego.

– Zagłosować można raz dziennie i o tę codzienną aktywność bardzo proszę. Naprawdę liczy się każdy głos – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Zbigniew Pakuła.

Edukacyjną kampanię społeczną „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” prowadzi i finansuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Ambasadorem akcji jest znany dziennikarz telewizyjny, popularyzator nauki i nowych technologii, Radek Brzózka. daw