Rzeki pod kontrolą

Ubiegłotygodniowy mróz uspokoił sytuację na rzekach, które od dłuższego czasu z niepokojem obserwowała straż pożarna. I nie chodzi jedynie o stany powodziowe, ale także o nasiąkniętą ziemię, która nie chce przyjmować więcej wody.

Mimo że pola i łąki w wielu miejscach na terenie powiatu zostały zalane, a obecnie pokryte lodem, stan wody na Bzurze i Wiśle jest bezpieczny i dużo niższy od ostrzegawczego. Lesław Siergiej, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, Zdrowotnego, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Sochaczewie informuje, że służby powiatowe opierają się na aktualnych wskazaniach stacji pomiarowych. Dla Sochaczewa najbliższe wodowskazy na Bzurze znajdują się w Żukowie i Łowiczu. Ostatnie wskazania w Żukowie wynosiły niecałe 190 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy w tym miejscu to 300 cm, a stan alarmowy 350 cm.

Wisła   przepływająca przez gminy naszego powiatu również nie stanowi obecnie zagrożenia. Pomiary w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej pozwalają mieszkańcom spać spokojnie. W minionym tygodniu poziom Wisły w Wyszogrodzie wyniósł 380 cm, przy stanie ostrzegawczym 500 cm i alarmowym 550 cm. Lesław Siergiej dodaje, że wszystkie punkty pomiarowe wykazywały tendencje spadkowe o 2-3 cm.

Skąd w takim razie zalane pola, rowy i zagłębienia wypełnione wodą? Rzecznik straży pożarnej. Rafał Krupa wyjaśnia, że powodem jest wyjątkowo mokry rok.

– Już od sierpnia obserwujemy sytuację, w której nasiąknięta ziemia nie przyjmuje więcej wody. Kolejne opady powodują rozlewiska na polach i łąkach. W wielu wypadkach uniemożliwiły one rolnikom jesienne zbiory – mówi rzecznik straży. Na przełomie stycznia i lutego mieliśmy dosyć trudną sytuację, kiedy poziom wód zbliżał się do stanu alarmowego i w kilku miejscach Bzura wystąpiła z brzegów. Najgroźniej było w gminach Brochów i Młodzieszyn, bo woda zalała lokalne drogi, odcinając dojazd do mostów w miejscowościach Witkowice i Mistrzewice – dodaje kpt. Krupa.

Obecnie sytuacja wróciła do normy, woda nie zagraża mieszkańcom, bo mimo podtopień gruntu nie są zagrożone budynki mieszkalne czy gospodarcze. Na pewno do czasu, kiedy trzyma mróz. Nie wiadomo jednak, co przyniesie wiosna, bo przedstawiciele służb przyznają, że mamy do czynienia z najwyższym stanem wód od czasu powodzi z 2010 r.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl