Ruszyła budowa boiska przy SP4

Sezon budowalny w pełni, dlatego regularnie zaglądamy na place budów, remontowane ulice czy do parku Garbolewskiego, na remont którego miasto wyda ponad 3,8 mln złotych. Dobra wiadomość dla uczniów „czwórki” jest taka, że ruszyła budowa boiska wielofunkcyjnego na tyłach hali sportowej, a uczniowie mieszkający w dzielnicy Karwowo dojdą do szkoły wyremontowaną kładką.

Tuż po długim majowym weekendzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 ruszyła budowa nowego boiska. Na zlecenie ratusza inwestycję za 922 tys. zł przeprowadzi firma „Giermakowska”.

Jeszcze kilka lat temu dzieci w „czwórce” miały do dyspozycji tylko asfaltowy plac i małą salę gimnastyczną. Ale to już przeszłość, bo za kilka miesięcy baza sportowa w szkole stanie się kompletna. Powstanie tam boisko, bieżnia, skocznia do skoku w dal i ścieżka terenowa. Boisko wielofunkcyjne pokryte zostanie nawierzchnią ze sztucznej trawy, natomiast bieżnia – nawierzchnią poliuretanową, podobnie jak skocznia do skoku w dal oraz ścieżka. Na głównym placu gry wydzielone zostaną cztery boiska: do piłki ręcznej, siatkówki oraz dwa boiska treningowe do koszykówki. Bieżnia będzie mieć długość 45 m, a skocznia ponad 20 m. Cały teren zostanie oświetlony. Obiekt ma być gotowy do końca wakacji.

Weszli na kładkę
Rozpoczął się zapowiadany remont kładki nad Bzurą, łączący ulicę Staszica z Gawłowską. Zerwano już stare betonowe płyty. Zastąpi je kostka brukowa ograniczona z dwóch stron krawężnikami. Powstanie łącznie 330 metrów chodnika o szerokości od 3 do 4 metrów. Dodatkowo ratusz zadba o doświetlenie terenu – słupy istniejących lamp zostaną podwyższone, a na ich szczycie zamontowane będzie wydajne i tańsze od tradycyjnego oświetlenie ledowe. Sochaczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wyczyści z kolei metalowe elementy i pomaluje je oraz wymieni drewniane podłoże kładki.

Kończą czyszczenie stawu
To już końcówka prac związanych z czyszczeniem stawu w parku przy szkole muzycznej. W ostatnich dniach firma Ziel-bud zabezpieczyła brzeg stawu płotkiem mocowanym metrowymi palami w dnie. Powyżej linii wody firma umocowała matę kokosową, która zostanie obsiana mieszanką traw. Mata i rozrastające się korzenie roślin mają ustabilizować i wzmocnić brzeg akwenu. Wokół linii brzegowej posadzone będą rośliny wodne i bagienne, a w dnie m.in. lilie wodne. Prace w parku prowadzone są w ramach znacznie większego projektu zakładającego pełną rewaloryzację tego terenu, w tym remont schodów od strony ul. Piłsudskiego, montaż instalacji nawadniającej zieleń, pielęgnację drzewostanu. W parku pojawią się nowe nasadzenia i aleja spacerowa nad stawem. Nową nawierzchnię zyskają alejki parkowe i ulica przed budynkiem szkoły muzycznej. Obok stanie scena plenerowa z ogrodem muzycznym, a całość dopełni przebudowa oświetlenia. Park w nowej odsłonie ma być gotowy pod koniec lipca.

Kolejny etap remontu muzeum
18 kwietnia w muzeum podpisano umowę na termomodernizację placówki, a dwa tygodnie później ruszyły pierwsze prace. Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, przejście z węgla na gaz i remont poddasza będą kosztowały 1,1 mln zł. Muzeum ponownie będzie można zwiedzać w połowie września. Na termomodernizację zabytkowego gmachu złożą się dwa główne elementy. Pierwszy z nich to doprowadzenie nitki gazociągu, montaż pomp ciepła i kotłów gazowych, usuniecie starej i montaż nowej sieci o.o. na wszystkich piętrach. Drugi element to docieplenie poddasza i wymiana okien na tej kondygnacji. Do zakończenia prac muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Pierwszy festyn na nowym placu
Plac zabaw na osiedlu Polna jest gotowy i dzieci już mogą z niego bezpiecznie korzystać. Zachęcamy także do odwiedzenia znajdującej się obok nowej siłowni, której wyposażenie dostosowano do potrzeb młodzieży, dorosłych i seniorów. Symboliczne otwarcie placu i siłowni odbędzie się najprawdopodobniej 30 czerwca. Tego dnia MOSiR oraz Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych chcą na placu zorganizować pierwszy z cyklu wakacyjnych pikników rodzinnych. Będą gry, zabawy, konkursy z nagrodami, dużo muzyki i przeróżnych atrakcji dla maluchów.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl