Oszust nieświadomy, że jest oszustem

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zatrzymali oszusta, który współpracował na terenie powiatu sochaczewskiego z grupą przestępczą działającą metodą „na policjanta”. Jak twierdzi zatrzymany mężczyzna, nie był świadomy, że pomaga przy wyłudzeniach.

Zatrzymany usłyszał dwa zarzuty oszustwa, do obu się przyznał. Złożył przy tym wyjaśnienia, z których wynika, że umieścił w internecie ogłoszenie, iż poszukuje pracy. Po jakimś czasie na ogłoszenie odpowiedział nieznany mu mężczyzna, który zaoferował pracę windykatora, polegającą na odbieraniu pieniędzy od dłużników. Zainteresowany podał swoje wszystkie dane osobowe jaki i adresowe.

Zatrzymany twierdzi, że w odbywających się później z jego udziałem oszustwach, pełnił rolę „odbieraka” i nie był świadomy, że pracuje dla grupy przestępczej. Odebrane pieniądze miał przesłać przekazem Western Union. Utrzymuje, że nigdy nie spotkał się z osobami dla których pracował i przekazywał pieniądze.

Policjanci przypominają, że jeśli ktokolwiek będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, Centralnego Biura Śledczego, czy prokuratury i w trakcie rozmowy zaproponuje przekazanie pieniędzy, należy natychmiast dzwonić pod numer 997 lub 112, co ważne z własnego telefonu komórkowego. Nie dzwonimy nigdy z tego samego telefonu stacjonarnego, na który zadzwonili oszuści.

Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych przez nich działaniach. Nigdy również nie proszą o pomoc w zorganizowanych akcjach przeciwko oszustom. Policja nigdy nie prosi o pieniądze i nigdy ich nie odbiera.