Oszczędność 100.000 zł rocznie

Dobiega końca remont hali sportowej w Chodakowie. Prace pochłonęły 2.647.700 zł, ale dzięki ich przeprowadzeniu obiekt staje się znacznie tańszy w utrzymaniu. Rachunki za ogrzewanie i elektryczność spadną o blisko 100 tys. zł rocznie.

Przypomnijmy, że sochaczewska firma SochBud wkroczyła do hali sportowej przy Chopina 101 w połowie września ubiegłego roku. Prócz typowych prac termomodernizacyjnych miała do przeprowadzenia także wzmocnienie konstrukcji dachu, wymianę jego pokrycia, rozbiórkę schodów zewnętrznych, montaż nowego systemu klimatyzacji, wymianę obróbek blacharskich, wykładziny na widowni, odnowienie parkietu hali, malowanie ścian i sufitów.

Niestety, nie udało się ukończyć przedsięwzięcia w planowanym terminie do 20 grudnia.

– Od samego początku robót pogoda nam nie sprzyjała – mówi prezes Sochbudu Krystian Nowicki. – Znaczna część przeprowadzanych prac odbywała się na zewnątrz budynku, a ciągłe opady deszczu je komplikowały. Ale jesteśmy już na ostatniej prostej. Za nami najbardziej pracochłonne zadania.

Biorąc pod uwagę wszelkie niedogodności niezależne od wykonawcy ratusz zdecydował o przedłużeniu terminu oddania inwestycji do 20 stycznia. Jeszcze przed końcem roku wykonano większość prac wewnątrz obiektu. Hala zyskała nowy system centralnego ogrzewania i klimatyzację, ściany budynku zostały ocieplone i pokryte specjalnymi panelami wygłuszającymi. Wymieniono drzwi i okna wraz z parapetami. Na froncie budynku zamontowana została solara, która zmniejszy koszt podgrzania wykorzystywanej w obiekcie wody.

Pozostały jeszcze prace wykończeniowe.   Największym wyzwaniem jest odnowienie parkietu, które zaplanowano od 3 stycznia. Trwają jeszcze prace na schodach. Po odnowieniu zyskają one nowe poręcze.

– Eksperci oszacowali, że po przeprowadzeniu wszystkich prac, rachunki za energię cieplną spadną ze 192 do 104 tysięcy, co pozwoli wypracować 88 tys. zł oszczędności rocznie – mówi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski. – Ponadto jeszcze z własnych, budżetowych   środków wzmocniliśmy konstrukcję dachu z wykonaniem nowego pokrycia. Oszczędności przyniesie też wymiana oświetlenia. W miejsce 245 różnego rodzaju punktów świetlnych pojawiły się 153 punkty, przy czym nowe źródło światła to żarówki LED-owe. Szacujemy, że dzięki nim rachunki za prąd zużyty do oświetlenia hali spadną o 37 procent, z około 22 do 14 tys. rocznie.

Oznacza to, że koszt utrzymania hali po remoncie będzie niższy o około 100 tys. zł rocznie. Zaoszczędzone pieniądze miasto będzie mogło przeznaczyć na inne inwestycje.

Sebastian Stępień