Dokąd po gimnazjum?

Egzamin gimnazjalny już napisali, teraz czekają na wyniki. Czas rozejrzeć się za odpowiednią szkołą średnią, do której absolwenci gimnazjum będą mogli już niebawem aplikować. Szkoły organizują dni otwarte, aby pokazać młodzieży swoją ofertę. My też sprawdziliśmy co od września zaproponują cztery sochaczewskie placówki.

W środę 26 kwietnia dzień otwarty zorganizował Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uczniowie „Ogrodnika” przybliżyli młodszym kolegom kierunki, na których szkoła zapewnia kształcenie. Nie zabrakło zajęć praktycznych, pokazów i poczęstunku. Duże wrażenie zrobił pokaz sztuk walki w wykonaniu podopiecznych Dragon Fight Club. Powodzeniem cieszyła się też przygotowana przez uczniów kierunków gastronomicznych pizza. Pokazy nie ograniczały się jednak tylko do murów szkoły. Przed budynkiem gimnazjaliści mogli np. dowiedzieć się sporo o geodezji.

Sochaczewski „Ogrodnik” na rok szkolny 2018/2019 przygotował kilka ciekawych kierunków kształcenia. W liceum powstaną klasy biologiczna oraz o profilu rehabilitacyjno–kosmetycznym, z rozszerzoną biologią, chemią i językiem angielskim. Technikum będzie kształcić w zawodach: żywienia i usług gastronomicznych, geodezji, ogrodnictwa, grafiki i poligrafii cyfrowej, eksploatacji portów i terminali. Szkoła branżowa pierwszego stopnia oferuje z kolei kształcenie w zawodach: kucharz, piekarz, cukiernik, operator maszyn leśnych, fotograf, drukarz introligator.

Również 26 kwietnia swoją ofertę przedstawiło gimnazjalistom Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina. Goście mogli obejrzeć ciekawy program słowno-muzyczny z elementami multimedialnymi i wydaje się, że to właśnie kierunki związane z multimediami są tym, czym szkoła chce przyciągnąć nowych uczniów. W najbliższym roku szkolnym w „Chopinie” utworzonych zostanie siedem klas pierwszych liceum. Profile tych klas to: dziennikarsko–medialna, prawnicza, medyczna, menadżersko–turystyczna, politechniczno–językowa, politechniczno–informatyczna, ekonomiczno-administracyjna.

Pozostałe szkoły też zachęcają uczniów do aplikowania na powstające od września kierunki. Zespół Szkół im. Jarosław Iwaszkiewicza zaprasza do liceum i technikum. W ramach liceum „Iwaszkiewicz” planuje utworzyć klasy: artystyczną, społeczną, służb mundurowych, personelu pokładowego. Dyplom technika będzie można za to uzyskać w specjalizacjach: ekonomii, hotelarstwa, organizacji reklamy, żywienia i usług gastronomicznych.

Nowością w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego będzie utworzenie klasy liceum o profilu sportowo-rehabilitacyjnym. Oferowane profile technikum to z kolei: elektryk, technik budownictwa, technik urządzeń dźwigowych, informatyk, logistyk, mechanik. „Osiemdziesiątka” w ramach szkoły branżowej I stopnia od września będzie kształcić w następujących profesjach: magazynier–logistyk, operator urządzeń przemysłu chemicznego, mechanik monter maszyn i urządzeń, ślusarz, blacharz, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych i motocyklowych, elektryk, elektronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych (hydraulik), murarz-tynkarz, betoniarz–zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, cukiernik, piekarz, lakiernik, fryzjer, zegarmistrz, złotnik-jubiler, fotograf.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

Galerie z dni otwartych można znaleźć pod linkami (ZS RCKU) i (LO)