Niepodległość na dużym ekranie

W kinoteatrze przy ul. Chopina 101 trwa Sochaczewski Festiwal Filmowy, będący jedną z imprez programu miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez dwa dni uczniowie miejskich szkół średnich obejrzą trzy filmowe obrazy.

Pierwszego dnia festiwalu (12 lutego) wyświetlono film „Polonia Restituta” z 1980 roku. Opowiada on o wydarzeniach: począwszy od utworzenia Legionów przez Józefa Piłsudskiego w 1914 roku, po dyskusje i decyzje konferencji pokojowej w Wersalu. W przerwie projekcji odbyło się spotkanie z występująca w filmie aktorką Laurą Łącz, która zagrała w „Polonii Restituta” rolę żony Franciszka Pawelaka.

We wtorek 13 lutego zostaną pokazane dwa kolejne filmy: dokument „Z dala od orkiestry” (2017) i „1920 Bitwa Warszawska” (2011). W przerwie, między projekcjami odbędzie się spotkanie z reżyserem Rafaelem Lewandowskim oraz prelekcja Jakuba Wojewody, konsultanta filmowego ds. militariów.

Organizatorem festiwalu jest Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Kino Mazowsze.

Dodatkowo,   podczas imprezy w holu chodakowskiego SCK obejrzeć można wystawę książek historycznych pochodzących ze zbiorów sochaczewskiej Biblioteki Pedagogicznej.